top of page

Моторна алалія: причини, ознаки, способи вирішення проблеми

Алалія - це часткова або повна відсутність мовної діяльності у малюків від 3 до 5 років. Фізичний слух при цьому залишається нормальним. Порушення обумовлено частковим недорозвиненням або ж повною поразкою тих областей в лівій півкулі мозку, які відповідають за мову. Існує дві форми даного відхилення:

  1. Моторна алалія. Малюк розуміє слова, звернені до нього, але відтворити, повторити їх не може. У цьому випадку порушений речедвігательний аналізатор.

  2. Сенсорна алалія. Мову, звернену до нього, дитина абсолютно не розуміє. Внаслідок цього здатність говорити не розвивається взагалі. У дитини з цією формою алалії погане слухове увагу: він може не реагувати на звуки, не проявляти до них інтересу. Малюк навіть не стежить за виразом обличчя того, хто з ним говорить. Граючи, він може вимовляти якісь звуки і навіть слова, але вони абсолютно незрозумілі для оточуючих.

Моторна алалія: причини

Вони можуть критися ще у внутрішньоутробному розвитку дитини, якщо воно було неблагополучним. Спровокувати відхилення можуть і важкі пологи, травми мозку, отримані в ранньому віці. Алалия може розвинутися внаслідок перенесених в дитинстві хвороб, що дають ускладнення на мозок (енцефаліт, менінгіт). Часто причиною відхилення є нервове виснаження, аутизм, астенія, гіпотрофія, затримка загального розвитку, затяжні соматичні захворювання. Не проходить безслідно і відсутність мовних контактів.

Моторна алалія: ознаки

Варто запідозрити порушення, якщо на першому році свого життя дитина тільки одноманітно і мало лепече. Він так і не починає говорити до двох-п'яти років або ж вимовляє лише лепетние слова. Незважаючи на володіння достатньою м'язовою силою, у малюка погано виходить мити руки, самостійно їсти, застібати ґудзики, одягатися. Він не в змозі пострибати на одній ніжці і взагалі дуже незграбний, швидко втомлюється, постійно спотикається.

Дорослішаючи, дитина так і залишається нездатним будувати висловлювання зв'язно. До п'яти років не керує мовно-артикулярним апаратом: довільно чмокає, дме, рухає мовою. А ось на прохання виконати ці ж дії він не зможе. Жест у такої дитини використовується дуже активно і замінює мова.

Моторна алалія: лікування

Для кожного малюка логопед складає індивідуальну корекційну програму. Він детально пояснює батькам, як займатися вдома, як грати, які посібники вибрати. На першому етапі основне завдання - пробудити у малюка бажання говорити. Щоб поповнити його активний словниковий запас, потрібно давати йому нескладні доручення, використовувати в іграх барвистий, різноманітний наочний матеріал. Гра повинна проходити емоційно, супроводжуватися словами, вигуками. На цьому етапі мова дитини коригувати не треба. Головне, щоб послідувала хоч якась відповідна реакція. Далі потрібно продовжувати колишні заняття і вводити складання слів із складів. Будь-яка дія треба промовляти. На третьому етапі слід продовжувати закріплювати пройдений матеріал і можна вже будувати з слів короткі речення. Корисно заучувати прості вірші, переказувати казки. До переходу до четвертого етапу повинно пройти більше місяця. Він має на увазі роботу, спрямовану на розвиток зв'язного мовлення. Полягає вона в складанні розповіді по картинках, інсценуванні казок і віршів. Моторна алалія може бути переможена лише наполегливою працею. Заняття бажано проводити щодня хвилин по 15-20 (або хоча б через день, не рідше). Організовувати їх краще в ігровій формі, щоб дитина тренувався з радістю. Не можна примушувати малюка! Паралельно із заняттями промовою потрібно приділяти увагу і розвитку дрібної моторики: ліпити з дитиною, будувати, шнурувати, викладати візерунки, малювати, грати з його пальчиками.


Избранные записи
Новые записи
Поиск по ключевым словам
Тегов пока нет.
Обращайтесь
  • Иконка Google+ с длинной тенью
  • Иконка Facebook с длинной тенью
  • Иконка LinkedIn с длинной тенью
  • Иконка Twitter с длинной тенью
bottom of page